Co oprócz paneli? Instalacje fotowoltaiczne - energia

sma sunny boy

Przed zdecydowaniem się na konkretny inwerter

Mając w domu panele słoneczne wytwarzające prąd elektryczny i chcą tym prądem zasilać urządzenia domowe, nie można zapomnieć o odpowiednio dobranym inwerterze. Inwerter to nic innego jak falownik, którego zadaniem jest zamia

Co oprócz paneli? Instalacje fotowoltaiczne - energia sma sunny boy
na prądu stałego na prąd zmienny. Zakup inwertera jest konieczny, jeśli mając panele słoneczne chce się zasilać domowe urządzenia prądem powstałym w fotoogniwach. Powstaje w nich bowiem prąd stały, który nie nadaje się do zasilania urządzeń domowych. Te potrzebują prądu zmiennego, a dokładniej przemiennego o odpowiednich parametrach: napięciu 230 Volt oraz częstotliwości 50 Herców. Chcąc sprawić, żeby fotowoltaika w domu zasilała urządzenia elektryczne, trzeba dobrać do instalacji inwerter, który skutecznie zamieni prąd stały wytworzony przez panele słoneczne na prąd przemienny. Na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego inwertera? Dobry inwerter powinien mieć wysoką sprawność, co oznacza niewielką stratę przy zamianie prądu ze stałego na zmienny. Strat nie da się w całości zniwelować i nie istnieje inwerter, który wcale nie traci energii. Jeden inwerter może jej jednak tracić więcej, a inny mniej. informacja na ten temat znajduje się zazwyczaj w nocie katalogowej danego inwertera. Przed zdecydowaniem się na konkretny inwerter warto sprawdzić tę notę i zweryfikować informację ile traci on energii przy zamianie prądu. Zawsze trzeba wybrać inwerter o mniejszych stratach. Dzięki temu nasza domowa fotowoltaika będzie bardziej wydajna, bo nie będzie niepotrzebnie tracić energii.


Chodzi o to aby dostęp światła

Coraz większą wagę przykłada się od odnawialnych źródeł energii, które stanowią ekologiczny substytut paliw kopalnianych. Jedną z najpopularniejszych form zastosowania pro-środowiskowych technologii w naszych domach, jest fotowoltaika. Panele słoneczne umieszczane są zazwyczaj w mocno nasłonecznionych miejscach, takich jak dachy budynków lub duże, odkryte place. Chodzi o to, aby dostęp światła słonecznego był nieprzerwany i możliwie najdłuższy. Wyklucza to ustawianie paneli w sąsiedztwie np. drzew czy innych obiektów, które mogłyby rzucać cień na urządzenia. Ważną rolę pełni także inwerter, który musi być umieszczony w łatwo dostępnym miejscu. Chodzi o to, aby w przypadku jakichkolwiek awarii czy problemów możliwe było jego skuteczne naprawienie. Inwerter będzie pełnił jedną z najważniejszych ról w całym systemie fotowoltaicznym. Przekształca on prąd stały, wyprodukowany przez panele słoneczne, w prąd zmienny, który możemy używać i stosować w naszym domu. Spełnia on zatem kluczową rolę jeżeli chodzi o cały proces. Jest on ostatecznym, najważniejszym elementem całej konstrukcji i bez niego fotowoltaika nie miałaby najmniejszego sensu bytu. Warto zastanowić się, czy w naszym domu nie ma możliwości zastosowania nowoczesnych technologii uzyskiwania energii elektrycznej. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca na posesji, duży dach i dobre, nasłonecznione miejsce, to warto skorzystać z tego nowoczesnego rozwiązania. Umożliwi nam to oszczędzenie nie tylko pieniędzy, ale i naszej planety.


Niezbędny jest npBudowane są farmy wiatrowe elektrownie jądrowe

Zanieczyszczenie środowiska i coraz bardziej widoczne zmiany klimatyczne sprawiają, że wiele osób i firm zastanawia się nad wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Budowane są farmy wiatrowe, elektrownie jądrowe czy wodne. Jednak coraz częściej wykorzystywane jest też promieniowanie słoneczne. Fotowoltaika rozwija się znakomicie, szczególnie że można ją wykorzystać także w zwykłych domach mieszkalnych.
Rozwój nauki pozwala na wykorzystanie w fotowoltaice bardzo nowoczesnych rozwiązań technicznych i surowcowych. Budowane z nich panele słoneczne są coraz wydajniejsze i pozwalają na przetworzenie nawet niewielkich ilości promieni słonecznych na energię elektryczną.
Jednak żeby zasilać dom energią wytwarzaną ze słońca, trzeba mieć nie tylko panele słoneczne, ale także inne urządzenia, które pozwolą na zasilanie elektrycznych i elektronicznych przedmiotów codziennego użytku. Niezbędny jest np. inwerter, który pozwoli na przekształcenie prądu stałego w dostosowany do potrzeb prąd zmienny o określonych parametrach.
Obecnie jest już sporo firm, które zajmują się projektowaniem i montażem instalacji solarnych. Wprawdzie inwestycja w fotowoltaikę nie jest najtańsza, ale nawet w polskich warunkach dość szybko się zwraca. Warto też sprawdzić, czy nie można dostać dofinansowania na założenie takiej instalacji. Coraz więcej samorządów ma bowiem różnego rodzaju programy, które zachęcają do tworzenia własnych, czystych źródeł energii. Dzięki takiemu dofinansowaniu koszty zainstalowania słonecznego źródła energii mogą być dużo niższe.



© 2019 http://energia.mpp.katowice.pl/